خوراندن داروی مایع و مواد آبکی به دام

گاوهای تازه زا با تغییرات متعددی مواجه می باشند از جمله : زایش کردن و انداختن جفت، شروع تولید شیر، و قرار گرفتن نوک پستانها و رحم در معرض باکتریها می باشد. همچنین از دیگر تغییرات می توان به عوض شدن جیره و مواد خوراکی و اضافه کردن موادی که سیستم ایمنی را بهبود می دهد اشاره کرد . در این شرایط گاوها با خطرات زیادی مانند ناهنجاریهای متابولیکی مواجه می شود.

محققان کرنل برای هر کدام از ناهنجاریهای متابولیکی زیر میزان هزینة از دست رفته را گزارش کردند.

تب شیر/۳۳۴ دلار
جابجایی شیردان/۳۴۰ دلار
باقی ماندن جفت/۲۸۵ دلار
کتوز/۱۴۵ دلار .

 

Related image

خوراندن آب و مواد مغذی به گاوها، جهت جلوگیری از این مشکلات، مسئله جدیدی نیست. در یک فارم شیری در Wisconsin در دهة ۱۹۵۰ ما پیشنهاد کردیم که به گاوهای تازه زا ۵ گالن آب حاوی مواد مغذی ، بلافاصله بعد از زایش به آنها خورانده شود. در ادامه صحبت از آقای Bill سؤالاتی پرسیده می شود.

علت اینکه بیشتر مردم به گاوهای تازه زا مواد آبکی می خورانند(تغذیه اجباری) چیست؟

این روشی است تا مطمئن شدیم گاوها مواد مغذی و مایعات با ترکیبات لازم که می تواند ناهنجاریهای متابولیکی را به حداقل رساند دریافت می کند. زیرا در این هنگام ممکن است که گاو نتواند مقدار لازم یا حجم کافی را مصرف کند. محققان Iowa برآورد کرده اند که ۱۰ درصد گاوها در ایالات متحده جهت برنامه خوراندن مواد آبکی و دارویی(تغذیه اجباری) انتخاب می شوند.

● چه راه و روشی استفاده شده است؟

مقدار و حجم استفاده شده جهت درمان یکسان می باشد این سیستم برای سالهای زیادی استفاده می شد. برای مثال، ۵۰۰ میلی لیتر یا یک پاینت[۱] از پروپیلن گلیکول یا یک قرص از کربنات کلسیم که حاوی ۵۰ گرم کلسیم می باشد خورانده می شد. جدیداً مدیران حجم بیشتری که حاوی مقدار بیشتری مواد مغذی (۱ یا ۲ پوند مواد مغذی) بوسیله پمپ دستی (مانند پمپ ماگرس) یا پمپ الکتریکی می خورانند.

آیا حجم بیشتر سودمند می باشد؟

حجم های زیاد آب (۵ تا ۱۵ گالن) ممکن است جایگزین حجم فیزیکی و وزن از دست رفته، در اثر خارج شدن گوساله، مایعات و غشاهای رحم شود. (۱۲۰ تا ۱۷۰ پوند) گاو چند ساعت قبل از و هنگام زایش نمی تواند آب مصرف کند. محققان مینو سوتا گزارش دادند که حجم آب داده شده بسیار مهم می باشد. اگر در دو یا سه مرحله آب را بخورانیم می توانیم حجم داده شده را به ۲ تا ۵ گالن کاهش می دهیم .

● کدام گاوها و کی؟

بلافاصله بعد از زایش خوراندن آب می تواند ،الکترولیت ها و مواد مغذی لازم را برای گاو تأمین کند. بعضی محققان گزارش داده اند اگر گاو به اولین وعده خوراندن مواد آبکی جواب نداد و یا اینکه هنوز بی حال بود لازم است که این کار را برای دومین و سومین بار تکرار کنیم . براین اساس می تواند چندین روش مختلف جهت خوراندن بیان نمود.

۱) خوراندن فقط در گاوهایی که ناهنجاری متابولیکی یا وضعیت سلامتی خوبی قبل از دورة شیردهی ندارند انجام شود.
۲) در تمام گاوهای تازه زایی که شکم سوم یا بیشتر دارند انجام شود.
۳) عمل خوراندن در تمام گاوها از جمله تلیسه ها، انجام گیرد.

ممکن است که تلیسه ها به کلسیم احتیاج نداشته باشند امّا گلوکز، آب و الکترولیت ها می تواند برای تلیسه ها سودمند باشد که می توانیم آن را به تلیسه ها بخورانیم.

از چه مواد خوراکی می توان استفاده کرد؟

پروپیونات کلسیم

(۵/۰ تا ۱ پوند در هر وعده درمان) یک منبع سریع و قابل دسترسی از کلسیم را تأمین می کند. عمل پروپیونات به جذب و وارد شدن کلسیم به خون کمک کند بدین صورت که انرژی لازم را برای این انتقال فراهم می کند. این دارو در زمان کمبود کلسیم در خون (هیپو کلسیم)، تب شیر و مشکلات کتوزی می توان استفاده کرد.

پروپیلن گلیکول

(۲۵۰ تا ۵۰۰ گرم در هر وعده درمان) می تواند به عنوان منبعی از گلوکز در خون باشد هنگامی که مصرف ماده خشک پایین آید یا دام مبتلا به کتوز شود می توان استفاده کرد.

کشت مخمر

(۱۰۰ تا ۲۵۰ گرم در هر وعده درمان) می تواند باعث تحریک باکتریهای هضم کننده فیبر، کاهش سطح اسید لاکتیک در شکمبه و سبب پایداری محیط شکمبه می شود.

کلراید پتاسیم

( ۲۵/۰ پوند یا ۱۲۰ گرم در هر وعده) و کلراید سدیم (۲۵/۰ پوند در هر وعده ) می تواند جایگزین الکترولیت های از دست رفته شود و بالانس مواد معدنی خون را بهبود بخشد. بسیاری از مردم مخلوطی ازالکترولیتهای گوساله را بکار می برند .

سولفات منیزیم

(۲۵/۰ پوند در هر وعده) می تواند به عنوان منبعی از منیزیم باشد که ممکن است در هنگام زایش سطح آن در خون کاهش یابد. هنگامی که در اثر تب شیر مقدار منیزیم خون پایین می آید تغذیه مقدار زیاد منیزیم می تواند مفید باشد. گاو مقدار منیزیم مورد نیاز خود را از طریق جذب کردن امّا نه از طریق موبیلیزاسیون(برداشت) از استخوان ها یا یافت ها، تنظیم می کند.

فسفات سدیم

(یک دهم پوند یا ۴۵ گرم در هر وعده) در صورت تشخیص کمبود فسفر به وسیله دامپزشک می تواند به عنوان منبع فسفر استفاده شود در هنگام تب شیر و مشکلاتی مانند آن می توان استفاده کرد.

مواد معدنی کم نیاز آلی (براساس مکمل استفاده شده مقدار آن توصیه شده است) می توانند سطح این مواد را در خون افزایش داده و باعث بهبود سیستم ایمنی و بر علیه بیماریها عمل کنند.

پروبیوتیکها

(براساس سازنده شرکتها می تواند مقدار آن تغییر کند). میکروبهایی می باشند که بطور مستقیم به دام خورانده می شوند و باعث تحریک فعالیت تخمیر در شکمبه و مصرف خوراک می شود.

پودر یونجه

(۵/۰ تا ۱ پوند در هر وعده) می تواند به عنوان منبعی قابل تخمیر از پروتئین و کربوهیدراتها در شکمبه باشد. (ارزش نسبی خوراکی آن بالای ۱۵۰ می باشد.) مشکل استفاده از پودر یونجه، حل شدن و پمپ کردن آن می باشد.

بی کربنات سدیم

(۲۵/۰ تا ۳۴/۰ پوند در هر وعده درمان) می توان به عنوان منبع سدیم و همچنین بافر pH شکمبه جهت بهبود هضم و مصرف خوراک عمل کند.

کولین محافظت شده (۱۵ گرم در روز) می تواند باعث وارد شدن متیل دِنور و خارج کردن چربی (لیپید) از کبد شود چربی های داخل کبد ممکن است باعث سندروم کبد چرب شوند.

مایع شکمبه

(یک گالن برای هر وعده درمان) همچنین استفاده می شود برای گرفتن مایع شکمبه احتیاج به گاو، تلیسه ها یا گاو نر فیستوله شده داریم در این زمینه گزارشات نشان می دهد که گاوهایی که با کاهش مصرف خوراک (گرسنگی) مواجه هستند می توانند سریعاً به مایع شکمبه پاسخ دهند.

Related image

Related image

سودی از خوراندن مورد انتظار می باشد؟

Texasو همکاران در این زمینه مطالعه ای روی ۱۱۰ گاو ۵۸ تلیسه انجام دادند. آنها ۵/۲ گالن آب (گروه شاهد)، ۵/۲ گالن آب بعلاوه ۱۰ انس پروپیلن گلیکول (PG) و در گروه سوم از ۵/۲ گالن آب با ۲۴ انس پروپیونات کلسیم (Ca prop) به صورت مایع به گاوها می خوراندند. نتایج آزمایش در جدول زیر آمده است.

● چگونگی پاسخ گاوها

در آزمایش گاوها بیشتر از نظر تولید شیر پاسخ داده بودند گاوهایی که پروپیلن گلیکول دریافت کرده بودند میزان کتونهای خون پایین تر بود. (BHBA یا بتا هیدروکسی بوتیرات اسید) همچنین مقدار NEFA (اسیدهای چرب غیراستریفه) به نسبت پایین تر بود که منعکس کننده جابجایی کمتر چربی می باشد . بطور کلی گزارش شده است که خوراندن مواد آبکی به گاوها باعث سر حال شدن آنها، افزایش اشتها و شروع دورة شیردهی با مشکلات کمتر می شود.

● هزینه آن چقدر خواهد بود؟

هزینهء تغذیهء اجباری برای هر وعده درمان می تواند از ۳ تا ۵ دلار تغییر کند که این مقدار بستگی به منبع، نوع مواد مغذی و سطح آن می باشد. استفاده از مخلوطی از مواد مغذی بسیار مهم می باشد. هنگام استفاده از این مواد بایستی به برچسب روی آنها دقت نماییم و طبق دستور مصرف شوند.

● خطر استفاده از خوراندن چه می تواند باشد؟

خوراندن مواد آبکی به گاوها آسان نمی باشد. این احتیاج به یک نفر ماهر و قوی دارد. تا به آسانی بتواند گاو را مهار کند استفاده از پمپ جهت خوراندن مواد آبکی می تواند کار را آسان تر و سریعتر نماید . البته در این حالت ممکن است که اشتباهاً مواد داده شده وارد دستگاه تنفس شود و در نتیجه باعث مرگ دام گردد. همچنین هنگامی که لوله را به داخل مری هدایت می کنیم ممکن این حالت اتفاق بیفتد و اشتباهاً لوله وارد نای شود. اگر جیره نویسی با دقت انجام گیرد ناهنجاریهای متابولیکی به حداقل می رسد و ممکن است دیگر احتیاجی به خوراندن مواد آبکی به گاو نداشته باشیم.

● عوامل مؤثر بر مصرف آب چه می باشند؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که گاوها می توانند ۲ یا بیشتر از ۵ گالن آب گرم بلافاصله بعد از زایش مصرف کنند. اضافه کردن مواد مغذی به آب گرم می تواند نیاز به خوراندن مواد آبکی را برطرف کند. بعضی مدیران بیان کرده اند که مخلوط پروپیونات کلسیم، پروپیلن گلیکول یا یک مخلوط الکترولیتی تجاری، استارتر گوساله یا ملاس در آب می تواند باعث تحریک مصرف بیشتر در گاو شود .

کلمات کلیدی : گاو گاو شیریآبکیدارو مایعمایعمواد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *